ODTÜ Teknokent projesi kapsamında geliştirmiş olduğumuz çizgi lazer sensörümüz ile sektörün ihtiyacı olan ve hali hazırda ithalat ile karşılanan sensörlere alternatif olarak yine şirketimiz tarafından geliştirilen çözümler ile hizmet sunmaktayız.

SENSÖR ÖZELLİKLERİ


Kaynak izi takibi uygulamalarında yüksek teknolojili lazer sensörler kullanılmaktadır. Sensörün içerisinde mini kamera ve lazer diyot bulunmaktadır. Lazer, ışık kaynağı görevi yapar ve yüzey çizgisini parlatır. Kamera ise direkt çizgiyi gösterir. Kameranın önünde lazer ışığının geçmesine izin veren fakat diğer ışıkları engelleyen özel bir filtre vardır. Kamera lazer ışığını belli bir açıdan izler.
Çünkü bu açılı izleme sayesinde lazer ışığının kamera görüntüsündeki konumundan cismin sensöre uzaklığı hesaplanabilir. Cisim sensöre uzaklaşırsa lazer çizgisinin kameradaki görüntüsü aşağı doğru kayar, yaklaşırsa cismin çizgi görüntüsü yukarı kayar. Bu aynı zamanda profil şeklinin izlenebilmesini sağlar. Örneğin bir çukur profil izlenecekse görüntüde çukurdan gelen ışık normal yüzeyden gelene göre daha aşağıda olur ve böylece herhangi bir profili izlemek mümkün olur.
Sensörden alınan bilgiler, bilgisayar programı tarafından işlenir. Program istenen profile uygun bir görüntü arar. Eğer aranan profili bulursa profilin önceden belirlenmiş olan takip noktasına kullanıcının görebilmesi için artı işareti koyar.
Profil noktası, takip edilen noktada belirlenen tolerans aralığında ise işlem yapmaz. Eğer bu tolerans değerini geçecek kayma olmuşsa profil merkezini referans noktasına çekebilmek için hareket sinyali üreterek kontrol ünitesine gönderir. Kontrol ünitesi de bu sinyale göre sistemi hareket ettirerek profilin istenen noktada kalmasını sağlar.

AVANTAJLARI


• İthal muadillerine göre uygun fiyatlıdır.
• Projeye göre teknik özellikler revize edilebilir.
• Hızlı teknik servis imkanı sunar